Odra – rzeka, która nie zna granic | Pływadla
529
post-template-default,single,single-post,postid-529,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Pływadla

Plywadla – Statki
Rzeka Odra jest inaczej postrzegana i wykorzystywana na ziemiach polskich niż na naszym terenie. Horní Poodří, obszar chronionego krajobrazu Poodří, pomnik przyrody Graniczne meandry Odry – główne obszary przyrodnicze nad Odrą w Czechach – swoim charakterem zachęcają zwłaszcza do turystyki i turystyki rowerowej. W Polsce charakter rzeki jest znacząco inny, koryto Odry jest zmodyfikowane, meandrujący bieg zostaje przerwany, co pociąga za sobą obniżenie walorów przyrodniczych, ale zachęca do innych aktywności – uprawiania sportu. Żeglarstwo na Odrze i jej dopływach jest w Polsce bardzo popularne i rozpowszechnione, środowisko żeglarskie jest bardzo towarzyskie, stąd też na Odrze odbywają się różne imprezy.
Jednym z żeglarskich świąt Odry jest tradycyjna Plywadla, która w tym roku przekształciła się w Święto Górnej Odry, w którym bierze udział kilka nadodrzańskich miejscowości. Organizowane są koncerty, plenery artystyczne, ludzie gromadzą się nad Odrą, a słowo przewodnie należy do żeglarzy. Po Odrze pływają nie tylko kajaki i kanoe, ale także alegoryczne jednostki pływające (niektóre z nich widać na załączonych zdjęciach). Zatrzymują się w portach, gdzie czeka na nich poczęstunek i program kulturalny.

Jednym z przystanków jest również port w Turdze, lokalnej części naszego partnerskiego miasta Kuźni Raciborskiej. I tam właśnie wybraliśmy się w tym roku, w sobotę 25 czerwca, z uczestnikami Odrzańskiej Akademii Trzeciego Wieku.
Po drodze zatrzymaliśmy się na krótki spacer wokół Arboretum Bramy Morawskiej w Ratibořu, a następnie pospieszyliśmy do Turzy. Dopiero później okazało się, że wcale nie trzeba się spieszyć, bo wody w Odrze było mało, a statki płynęły bardzo wolno, spóźniały się prawie dwie godziny. Czekanie w letnie upały było męczące, ale wesoły program kulturalny umilał nam czas. Oderańskich uczniów do tańca nikt nie musiał zachęcać i rozkręcali się na parkiecie. Zasługują na mój podziw, bo taniec przy 34 stopniach wymaga dużo determinacji i radości życia. W końcu przybyły również alegoryczne statki, których ratownicy i kapitanowie włączyli się do zabawy i świętowania Odry do późnych godzin nocnych.
Dziękujemy miastu partnerskiemu Kuźni Raciborskiej za zaproszenie i życzymy wielu udanych kolejnych lat tej pięknej imprezy.

No Comment

Sorry, the comment form is closed at this time.