Odra – rzeka, która nie zna granic | Odry, pierwsze miasto na Odrze
330
post-template-default,single,single-post,postid-330,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Odry, pierwsze miasto na Odrze

Odry są pierwszym miastem w górnego biegu jednej z najbardziej znaczących europejskich rzek, której źródło znajduje się w jego pobliżu. Malownicza dolina oderskiej kotliny, w której położono jest miasto, jest otoczona zalesionymi zboczami Niskich Jeseników i otwiera się na południowy wschód Bramy Morawskiej, gdzie wiódł dawny szlak handlowy i bitewny od rzeki Morawy przez dolinę Odry do Polski – tzw. „Jantarova stezka – Szlak bursztynowy”.

 

Na miejscu pierwotnej słowiańskiej osady Vyhnanov, która była pisemnie wzmiankowana już w 1234 r., prawdopodobnie w 2 połowie XIII wieku utworzono nowe, obwarowane miasto. W XIV wieku Odry stały się istotnym centrum dla okolicy. Za czasów walk husyckich Odry były punktem wsparcia, z którego husyci podejmowali rejzy na Śląsk i do Polski. Znaczenie husyckich Oder wzrosło w latach 1428-1432, kiedy przebywał tutaj znany litewski książę i były kandydat na czeskiego króla – Zygmunt Korybutowicz. W roku 1481 miasto zostało zapisane do ksiąg wojewódzkich
Opawy, przez co stało się częścią Księstwa Opawskiego i Śląska.

 

Interiér sv. Bartłomiej

 

Częścią zabytkową miasta jest rynek z renesansowymi domami miejskimi, z rzeźbą Najświętszej Marii Panny z roku 1875 oraz przepiękną neoklasycystyczną fontanną z roku 1897. Fontanna jest dziełem lokalnego rodaka i znanego wiedeńskiego rzeźbiarza Emila Zimmermana. Częścią obszaru zabytkowego są także pozostałości po średniowiecznych fortyfikacjach z okrągłą baszta z XV wieku na ulicy Pásová. Najbardziej znaną pamiątką jest gotycki kościół pod wezwaniem świętego Bartłomieja, przebudowany w stylu barokowych w latach 1691-1692. Z wieży wydzwania najstarszy morawski dzwon z roku 1374. Częścią wnętrza są obrazy opawskich malarzy Gunthera i Luxe, ozdobą są nowo rekonstruowane organy. Do chronionych zabytków należy także budynek fary, przebudowany w 1700 roku w obecnych kształtach. Pomiędzy farą i kościołem znajduje się rzeźba św. Floriana z roku 1751, po lewej stronie Kościoła znajduje się krzyż z piaskowca z roku 1871, po prawej stronie kamienna Kolumna św. Trójcy.

 

                                                                                                                        Kwadratowy

 

W centrum miasta stał cenny barokowy zamek, który w roku 1964 uległ spaleniu, a następnie w roku 1966 został zburzony. Do kolejnych chronionych zabytków kultury miasta należą barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena z roku 1717 i św. Franciszka z Asyżu, znajdujące się przy liceum kościelnym imienia św. Agnieszki Przemyślidki. W XVIII wieku wydobywano w Odrach i okolicy ołów i srebro. Już w 1774 roku została założona fabryka produktów wełnianych, zaś od połowie XIX w. rozwinęła się produkcja sukna.

 

Katovna

 

Niedaleko miasta koło Klokočůvku na uwagę zasługuje pątnicze miejsce: SKAŁA PANNY MARII. Ze źródłem wody, która wypływa bezpośrednio ze skały, związana jest legenda o Pannie Marii, która ocaliła tu szwedzkiego żołnierza przed śmiercią z pragnienia podczas Wojny trzydziestoletniej.

 

No Comment

Sorry, the comment form is closed at this time.