Odra – rzeka, która nie zna granic | Atrakcje Gminy Kuźnia Raciborska
482
post-template-default,single,single-post,postid-482,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

Atrakcje Gminy Kuźnia Raciborska

Gmina Kuźnia Raciborska liczy 127 km2 i 11,6 tys. mieszkańców. Położona jest w powiecie raciborskim, województwo śląskie. Jest gminą miejsko – wiejską leżącą w Parku Krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. W skład gminy wchodzi siedem sołectw: Budziska, Jankowice, Ruda, Ruda Kozielska, Rudy, Siedliska oraz Turze.

 

Stolica gminy – miasto Kuźnia Raciborska  – to lokalny ośrodek administracyjny, oświatowy i przemysłowy, znany przede wszystkim za sprawą Fabryki Obrabiarek Rafamet S.A., czołowego polskiego eksportera tych urządzeń. Historia firmy sięga aż do roku 1845, kiedy to Anton Magnus Schoenawa założył Hutę „Hofnungshütte”. W 1996r. ze spółki „RAFAMET” S.A. został wydzielony Zespół Odlewni „Rafamet” sp. z o.o., który produkuje odlewy z żeliwa szarego oraz żeliwa sferoidalnego. Podstawowy asortyment stanowią odlewy dla przemysłu maszynowego. Dużą renomą na krajowym i zagranicznym rynku przetwórstwa mięsnego cieszy się rodzinna firma Maxpol. W mieście rozwija się także szereg małych i średnich firm.  Tereny leśne w gminie stanowią 70% powierzchni.

 

Gmina organizuje wiele cieszących się dużym zainteresowaniem cyklicznych imprez, m.in. Bieg Niepodległości, Rajd Rowerowy Szlakiem Pożaru z 1992 r. , Amatorski Rajd Samochodowy, kończący wakacje festyn Pożegnanie Lata oraz… mistrzostwa świata gry w kapsle. Kuźniański Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy od lat organizuje KOWADŁO – Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych. Rokrocznie Turze gości uczestników znanej imprezy wodniackiej na rzece Odrze o nazwie Pływadło – Odra rzeką Integracji Europejskiej. Natomiast rzeka Ruda stanowi dużą atrakcję dla kajakarzy

 

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach

Uroczyste oddanie pierwszego odcinka kolei wąskotorowej linii Gliwice – Rudy – Racibórz nastąpiło 25 marca 1899 roku. Służyła ona głównie do przewozu pasażerskiego, w mniejszym stopniu towarowego. Linię zamknięto w marcu 1992 r.

1 marca 1994 r. decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach linia Gliwice – Racibórz została wpisana do rejestru zabytków klasy A.

Zabytkowa Stacja znajduję się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, największego w Polsce kompleksu poprzemysłowych obiektów zabytkowych.

 

Do atrakcji należą przewozy turystyczne zarówno parowozem, jak i lokomotywą spalinową odbywające. Obecnie eksploatowane jest  6 km torów, po na których można podróżować z Rud do Stanicy lub z Rud do Paproci. Informacje dotyczące otwarcia oraz cen biletów można znaleźć na www.kolejkarudy.pl.

 

Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy

W skład zespołu wchodzi kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wraz z klasztorem, który został założony w 2. połowie XIII w. przez cystersów przybyłych z Jędrzejowa. Po kasacji zakonu w 1810 r. zabudowania klasztorne przejęli książęta raciborscy, Wiktor Rothenburg, a potem ród Hohenlohe – Schilingsfürst.

W 1995 roku kościół Wniebowzięcia NMP w Rudach został podniesiony do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej i jest Bazyliką Mniejszą Diecezji Gliwickiej.

Od 1998 roku w klasztorze mieści się Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej.

 

PARK PRZYPAŁACOWY

W  miejscu cysterskich ogrodów, Rodzina książęca założyła ok. 100 hektarowy park w stylu angielskim, osuszając tereny bagienne wokół pałacu i likwidując cześć stawów. Ogrodnicy książęcy  wzbogacili park o liczne egzotyczne drzewa i zespoły krzewów.

Obecnie w Parku przypałacowym znajduje się około 20 drzew stanowiących dzisiaj pomniki przyrody, rośnie tu 70 gatunków egzotycznych drzew i krzewów, między innymi takich jak: klon srebrzysty, różaneczniki fioletowe, modrzewnik chiński czy cyprysik groszkowy a ponadto 46 gatunków rodzimych drzew i krzewów – dęby, buki, jesiony i klony. Co warte podkreślenia, kilkadziesiąt z występujących na terenie parku okazów liczy sobie ponad 150 lat.

 

Szpital im. Juliusza Rogera w Rudach (dawniej zakład św. Karola)

Budynek w stylu historyzmu z elementami neogotyku zbudowany staraniem dr. Juliusza Rogera w 1858 r., przebudowany w 1910 r. Obecnie mieści się w nim siedziba Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

 

Leśniczówka Krasiejów w Jankowicach

Dawniej zwana Rothenburg od nazwiska rodowego pierwszego właściciela włości rudzkich Landgrafa von Hessen – Rothenburg, który przejął je po kasacji cystersów rudzkich. Nazwa zmieniona w 1945 r. na nazwę osiedla znajdującego się wokół leśniczówki. Budynek pochodzi z 1. połowy XIX w., konstrukcja szkieletowa z polami wypełnionymi cegłą (tzw. mur pruski).

 

Leśniczówka Wildek w Rudzie Kozielskiej

Klasycystyczny budynek dawnego zarządu leśnictwa z wieżą konstrukcji szkieletowej z 1. połowy XIX wieku.

 

Zaczarowana Chata

Etno Muzeum Zaczarowana Chata przedstawia dwie wystawy :pierwsza to niezwykła prezentacja opowiadająca o kulturze staropolskiej, bardzo plastyczna nawiązująca do wielu aspektów tradycji, ciekawa dla starszego i młodszego odbiorcy, druga poświęcona kulturze indian obu ameryk, zawierająca bardzo ciekawe eksponaty. Dla grup zorganizowanych organizowane są zajęcia w plenerze. Możliwość zrobienia ogniska/grilla .Dodatkowo prowadzone są zajęcia artystyczne. Zaczarowana Chata wystawia sztuki teatralne do obejrzenia na miejscu i na zamówienie. Zajęcia dla grup zorganizowanych są prowadzone z przewodnikiem i instruktorami, programy dla każdego wieku uczestników. Możliwość zwiedzenia indywidualnie.

No Comment

Sorry, the comment form is closed at this time.